Muzeum Okręgowe w Koninie ożywia historię sztuki poprzez powrót zamkowej galerii
W Muzeum Okręgowe w Koninie, tętniąca życiem historia sztuki wita od progu każdego gościa. Po dwóch latach nieobecności, galeria zamkowa znów dostępna jest dla publiczności, z gotową do odkrycia kolekcją wybitnych twórców malarstwa.
Eksponaty na wystawie rozlokowane są w różnych salach, przenosząc zwiedzających w emocjonalny świat malarstwa, pełen pasji i historii, rozciągający się od XVIII wieku aż do czasów współczesnych. Już od pierwszych kroków wewnątrz uczucie, że sztuka przemawia do nas narracją minionych stuleci, jest niemal namacalne.
– Po dwuletniej przerwie wracamy do prezentacji zbiorów malarstwa z naszego Muzeum Okręgowego na wystawie w zamkowej galerii. Wystawa była nieobecna przez prawie dwa lata, z planowanym przerwaniem czasowych ekspozycji, by na nowo zaprezentować „nasze” obrazy. Zapewniam – warto to zobaczyć – mówi Monika Marciniak-Krzesińska, pracownik MOK.
Podczas wizyty warto szczególnie zatrzymać się przy portrecie „Dziewczynka” autorstwa Jana Matejki. Ta wczesna praca wielkiego artysty daje nam możliwość zrozumienia, jak rozwijał się jego niezwykły talent, który później przemienił się w monumentalne dzieła.
Obraz Wojciecha Gersona ukazujący króla Zygmunta Starego w towarzystwie Stańczyka, pozwala na nowo spojrzeć na postacie z polskiej historii. Przedstawienie Stańczyka przez Gersona, podobnie jak w pracach Matejki, nawiązuje do refleksji nad losem narodu.
Zwiedzając wystawę odkryjesz również fascynujący świat symboli i alegorii, tak charakterystyczny dla twórczości Jacka Malczewskiego. Jego obraz „Zesłańcy”, poruszający w swojej tematyce, ukazuje dramat ludzi skazanych na zesłanie, jednocześnie niosąc iskrę nadziei, reprezentowaną przez rozświetlone niebo.