44. rocznica Porozumień Sierpniowych: uczczenie wydarzenia w Koninie
Dzisiaj, podczas obchodów 44. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, przed konińskim pomnikiem Solidarności zgromadziły się osoby chcące upamiętnić to historyczne wydarzenie. Artur Skieresz, przewodniczący Zarządu Regionu Konińskiego NSZZ Solidarność, podkreślał wyjątkowe znaczenie tego dnia dla historii Polski oraz istotność Porozumień Sierpniowych, które są uważane za jeden z najważniejszych dokumentów w historii ludzkości.
Skieresz zwrócił uwagę na globalne uznanie i wartość tego narodowego dokumentu, który nie jest już tylko dziedzictwem Solidarności, ale stanowi własność całego narodu polskiego. Przywołał także fakt, że jednym z postulatów Porozumień Sierpniowych było wprowadzenie wolnych sobót – co było podkreślone podczas dzisiejszego spotkania. W swoim przemówieniu nawiązał do ważnej roli porozumienia w przebudzeniu narodu polskiego i ukierunkowaniu go ku pełnej niepodległości, zwłaszcza po ciężkich represjach w latach 70., 56., 76. i 80.
Przewodniczący Zarządu Regionu Konińskiego NSZZ Solidarność przypomniał także o kluczowej roli, jaką odegrało zrzeszenie się w ramach Solidarności, które było możliwe dzięki pierwszemu postulatowi Porozumień. Skieresz opisał trud, z jakim wiązało się osiągnięcie tych celów przez polskich robotników i zapewnił, że strajki odbywały się nie tylko w Gdańsku, ale w 700 zakładach na terenie całego kraju.
Omawiając lokalne aspekty tego historycznego wydarzenia, Artur Skieresz wskazał na szybkie rozwijanie się struktur Solidarności w regionie konińskim po podpisaniu Porozumień 31 sierpnia. Już dwa dni później, 2 września, powstawały tam pierwsze oddziały, m.in. w szpitalu w Turku, skąd wywodził się legendarny przewodniczący Jurek Żurawiecki. W październiku powstał Międzyzakładowy Komitet Założycielski, który zainicjował tworzenie regionu konińskiego, do którego należało wówczas 60 tysięcy członków.